ECS-73-20-5PXDN-TR
DigiKey Part Number
XC1296TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1296CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1296DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-73-20-5PXDN-TR
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.3728 MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-73-20-5PXDN-TR Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
7.3728 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±100ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm