ECS-35-18-1X-EM
DigiKey Part Number
XC2837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-35-18-1X-EM
Description
CRYSTAL 3.579545MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.579545 MHz ±30ppm Crystal 18pF 120 Ohms HC-49/U
EDA/CAD Models
ECS-35-18-1X-EM Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Frequency
3.579545 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.530" (13.46mm)
Frequency Tolerance
±30ppm