ECS-160-18-5PX-TR
DigiKey Part Number
XC2081TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2081CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2081DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-18-5PX-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-160-18-5PX-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm