ECS-120-20-20A-TR
DigiKey Part Number
XC1011TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1011CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1011DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-120-20-20A-TR
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-120-20-20A-TR Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
12 MHz
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)
Frequency Tolerance
±30ppm