ECS-120-20-1X-EM
DigiKey Part Number
XC2839-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-120-20-1X-EM
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±30ppm Crystal 20pF 30 Ohms HC-49/U
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-120-20-1X-EM Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.530" (13.46mm)
Frequency Tolerance
±30ppm