ECS-120-18-7SX-TR
DigiKey Part Number
XC1232TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1232CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1232DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-120-18-7SX-TR
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohms 4-SOJ, 9.40mm pitch
EDA/CAD Models
ECS-120-18-7SX-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
12 MHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)
Frequency Tolerance
±30ppm