ECS-110.5-18-18-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ECS Inc.
In Stock: 0
Datasheet
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
ECS-110.5-18-18-TR
DigiKey Part Number
XC1717TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-110.5-18-18-TR
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-110.5-18-18-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
11.0592 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (11.8x5.5)
Frequency Stability
±100ppm
Size / Dimension
0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)