ECS-1.536-12.5-13
DigiKey Part Number
XC978-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-1.536-12.5-13
Description
CRYSTAL 153.6000KHZ 12.5PF TH
Customer Reference
Detailed Description
153.6 kHz ±30ppm Crystal 12.5pF Cylindrical Can, Radial
EDA/CAD Models
ECS-1.536-12.5-13 Models
Category
Load Capacitance
12.5pF
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Size / Dimension
0.083" Dia x 0.244" L (2.10mm x 6.20mm)
Frequency
153.6 kHz
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm