E3WSDC12-32.768K TR
DigiKey Part Number
2773-E3WSDC12-32.768KTR-ND - Tape & Reel (TR)
2773-E3WSDC12-32.768KCT-ND - Cut Tape (CT)
2773-E3WSDC12-32.768KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3WSDC12-32.768K TR
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12pF 80 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (2.05x1.2)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.081" L x 0.047" W (2.05mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Load Capacitance
12pF