W2E250-DB13-52
DigiKey Part Number
W2E250-DB13-52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W2E250-DB13-52
Description
FAN AXIAL 115VAC 250MM
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 370mm L x 370mm H Ball
Category
Power (Watts)
180W
Manufacturer
ebm-papst Inc.
RPM
2650 RPM
Series
Ingress Protection
IP44
Packaging
Bulk
Approval Agency
CSA, UL
Part Status
Last Time Buy
Weight
7.4 lbs (3.4 kg)
Voltage - Rated
115VAC
Current Rating (Amps)
1.49A
Size / Dimension
Square - 370mm L x 370mm H
Material - Frame
Steel
Width
83.00mm