RLF35-8/12N
DigiKey Part Number
381-3560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLF35-8/12N
Description
FAN BLOWER CF 51X15MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 12VDC Square/Rounded - 51mm L x 51mm H Ball 5.7 CFM (0.160m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
55.0dB
Mfr
Power (Watts)
3.5 W
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 51mm H
Approval Agency
CE
Width
15.00mm
Voltage Range
8 ~ 13.2VDC
Air Flow
5.7 CFM (0.160m³/min)
Material - Frame
Plastic, Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic, Fiberglass Reinforced
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C