CC12H3.5A-TR
DigiKey Part Number
283-2983-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-2983-1-ND - Cut Tape (CT)
283-2983-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC12H3.5A-TR
Description
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 63VDC 1206
Detailed Description
3.5 A 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC12H3.5A-TR Models
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
2.7
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.024" H (3.20mm x 1.60mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.034 Ohms