SS7415-15
DigiKey Part Number
TL274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS7415-15
Description
POWER STRIP 48" 16OUT RACK MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Outlet Strip, Power Strip, Surge Protector 450J Bench, Rack, Wall
Category
Connector - AC Input
NEMA 5-15P
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
16
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Part Status
Active
Voltage - Input
120V
Type
Outlet Strip, Power Strip, Surge Protector
Housing Material
Aluminum
Mounting Type
Bench, Rack, Wall
Energy
450J
Current - Max
15A