P006-18N-2
DigiKey Part Number
TL1931-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-18N-2
Description
CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 1.50'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.50' (457.2mm) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 (2) SJT
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Length
1.50' (457.2mm)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
IEC 320-C13 (2)
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Cord Type
SJT
Features
Y-Adapter
Wire Gauge
18 AWG