STN061050BL15
DigiKey Part Number
283-STN061050BL15TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-STN061050BL15CT-ND - Cut Tape (CT)
283-STN061050BL15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STN061050BL15
Description
TVS DIODE 5VWM 17VC DFN0603-2L
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN0603-2L
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
4W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.15pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
5.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V