SR-5-6.3A-BK
DigiKey Part Number
283-SR-5-6.3A-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR-5-6.3A-BK
Description
FUSE BOARD MNT 6.3A 250VAC RAD
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
EDA/CAD Models
SR-5-6.3A-BK Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
63A
Packaging
Bulk
Melting I²t
200.0
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.008 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V