SMDJ54CA
DigiKey Part Number
283-SMDJ54CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ54CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ54CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 34.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
60V