SMDJ18AH
DigiKey Part Number
283-SMDJ18AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ18AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ18AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ18AH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 102.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V