SMBJ250CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.000
Datasheet
405V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
High Power TVS Diodes
SMBJ250CAH
DigiKey Part Number
283-SMBJ250CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ250CAH
Description
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Voltage - Breakdown (Min)
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
405V