SMAJ14AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ14AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ14AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ14AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ14AH
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 17.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V