SM8S36CAH
DigiKey Part Number
283-SM8S36CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SM8S36CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SM8S36CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S36CAH
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 114A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
114A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V