PTR060V0250-BK
DigiKey Part Number
283-PTR060V0250-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0250-BK
Description
PTC RESET FUSE 60V 2.5A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 2.5 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
15.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
130 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.839" Dia x 0.118" T (21.30mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.5 A
Height - Seated (Max)
1.039" (26.40mm)
Current - Trip (It)
5 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
40 A