PTR060V0017-BK
DigiKey Part Number
PTR060V0017-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0017-BK
Description
PTC RESET FUSE 60V 170MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 170 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
3 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3.3 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
8 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
170 mA
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Current - Trip (It)
340 mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A