PTR030V0110-BK
DigiKey Part Number
PTR030V0110-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0110-BK
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.1A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.1 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
6.6 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
170 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Height - Seated (Max)
0.559" (14.20mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A