PTR016V0250-BK
DigiKey Part Number
PTR016V0250-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR016V0250-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 2.5A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 2.5 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
40 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
70 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.449" L x 0.122" W (11.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.5 A
Height - Seated (Max)
0.720" (18.30mm)
Current - Trip (It)
5 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A