PTR016V0160-BK
DigiKey Part Number
PTR016V0160-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR016V0160-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.6A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.6 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
9 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
110 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.350" L x 0.122" W (8.90mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.6 A
Height - Seated (Max)
0.598" (15.20mm)
Current - Trip (It)
3.2 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A