MSNA0612R0050FCM
DigiKey Part Number
283-MSNA0612R0050FCMTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MSNA0612R0050FCMCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MSNA0612R0050FCMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSNA0612R0050FCM
Description
RES 0.005 OHM 1% 1W 0612
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSNA0612R0050FCM Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.067" L x 0.126" W (1.70mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)