MOVS2825V420
DigiKey Part Number
283-MOVS2825V420TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS2825V420CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MOVS2825V420DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS2825V420
Description
VARISTOR 680V 400A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
680 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
Category
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Varistor Voltage (Max)
748 V
Series
Current - Surge
400 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
420 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
560 V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Min)
612 V