MOVS2825V075 is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 3.128
Datasheet
120 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS2825V075
DigiKey Part Number
283-MOVS2825V075TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS2825V075CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS2825V075
Description
VARISTOR 120V 400A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
120 V
Varistor Voltage (Max)
132 V
Series
Current - Surge
400 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
75 V
Maximum DC Volts
102 V
Varistor Voltage (Min)
108 V