MOVHE20V510Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE20V510Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE20V510Y
Description
VARISTOR 820V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
820 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
460J
Packaging
Bag
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V