MOVHE14V460Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE14V460Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE14V460Y
Description
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
750 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
210J
Packaging
Bag
Capacitance @ Frequency
270 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V