MOV20V625Y
DigiKey Part Number
283-MOV20V625Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV20V625Y
Description
VARISTOR 1KV 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
1 kV 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Energy
342J
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV