MOV20V250Y
DigiKey Part Number
283-MOV20V250Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV20V250Y
Description
VARISTOR 390V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
390 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Energy
180J
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V