MFFA0612R0015FCM
DigiKey Part Number
283-MFFA0612R0015FCMTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFFA0612R0015FCMCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFFA0612R0015FCMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFFA0612R0015FCM
Description
RES 0.0015 OHM 1% 1W 0612
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.065" L x 0.120" W (1.65mm x 3.05mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)