KLKE-10-FT
DigiKey Part Number
283-KLKE-10-FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKE-10-FT
Description
FUSE EV 10A 600VAC/DC FT TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 600 VAC 600 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Approval Agency
cURus
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)
Current Rating (Amps)
10A
DC Cold Resistance
0.015 Ohms
Voltage Rating - AC
600 VAC