HCM1A0805V2-330-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
33 µH Shielded Inductor 2.7 A 125mOhm Max Nonstandard
HCM1A0805V2-330-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0805V2-330-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0805V2-330-R
Description
FIXED IND 33UH 2.7A 125 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
125mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
5.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)