EXC14-80-3P
DigiKey Part Number
283-EXC14-80-3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXC14-80-3P
Description
FUSE EV 80A 800VDC 3P TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80A 800 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
800 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
UR
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.589" Dia x 1.555" L (14.96mm x 39.50mm)
Current Rating (Amps)
80A