EXC14-60-SCT
DigiKey Part Number
283-EXC14-60-SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXC14-60-SCT
Description
FUSE EV 60A 800VDC SCT TERM
Detailed Description
60A 800 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
800 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.589" Dia x 1.559" L (14.96mm x 39.60mm)
Current Rating (Amps)
60A