EXC14-50-SCT
DigiKey Part Number
283-EXC14-50-SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXC14-50-SCT
Description
FUSE EV 50A 800VDC SCT TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 800 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
800 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
UR
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.589" Dia x 1.559" L (14.96mm x 39.60mm)
Current Rating (Amps)
50A