ELV10-100-FT
DigiKey Part Number
283-ELV10-100-FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELV10-100-FT
Description
FUSE EV 10A 100VDC FT TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 100 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
100 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
cURus
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
33kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.016" L (10.30mm x 25.80mm)
Current Rating (Amps)
100A