ELV10-10-SCT
DigiKey Part Number
283-ELV10-10-SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELV10-10-SCT
Description
FUSE EV 10A 200VDC SCT TERM
Detailed Description
10A 200 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
200 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.043" L (10.30mm x 26.50mm)
Current Rating (Amps)
10A