EKC14-40-SCT
DigiKey Part Number
283-EKC14-40-SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKC14-40-SCT
Description
FUSE EV 40A 1000VDC SCT TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40A 1 kVDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Part Status
Active
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.589" Dia x 1.559" L (14.96mm x 39.60mm)
Fuse Type
Cartridge
DC Cold Resistance
0.00243 Ohms
Current Rating (Amps)
40A