EHBSA025M6800606T
DigiKey Part Number
283-EHBSA025M6800606TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA025M6800606TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA025M6800606TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA025M6800606T
Description
CAP ALUM HYBRID 0606 25V 68UF
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C