EFX2S30K824D022LH
DigiKey Part Number
283-EFX2S30K824D022LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX2S30K824D022LH
Description
CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.82 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.740" (18.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V