EFX2S30K474C022LH
DigiKey Part Number
283-EFX2S30K474C022LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX2S30K474C022LH
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V