EFX2S30K155C072LH
DigiKey Part Number
283-EFX2S30K155C072LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX2S30K155C072LH
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.925" (23.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V