EFX2S30K125C062LH
DigiKey Part Number
283-EFX2S30K125C062LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX2S30K125C062LH
Description
CAP FILM 1.2UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V