EFX1S48K103B012LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
10000 pF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Safety Metalized Polypropylene Film Capacitors
What is a Film Capacitor?
EFX1S48K103B012LH
DigiKey Part Number
283-EFX1S48K103B012LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX1S48K103B012LH
Description
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)