EFPLS1GJ104C052LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.1 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLS1GJ104C052LH
DigiKey Part Number
283-EFPLS1GJ104C052LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLS1GJ104C052LH
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
11 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)