EFPLS1DJ473C022LH is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 513
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 686
0.047 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLS1DJ473C022LH
DigiKey Part Number
283-EFPLS1DJ473C022LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLS1DJ473C022LH
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1300VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)